Korábbi cikkünkben [link] már foglalkoztunk azzal, hogy milyen esetekben szükséges energetikai tanúsítvány készítése, azt ki készítheti el és hol tudják ellenőrizni annak meglétét.
Az épületek energetikai tanúsításáról szóló jogszabály nagyobb mértékű módosításának elfogadása kapcsán több olyan visszajelzés érkezett hozzánk is, mely szerint energetikai tanúsítvány készítése nem lesz kötelező vagy az csak szűkebb körben lesz szükséges. Ez sajnos önmagában nem fedi a valóságot és jelentős tévedéseknek lehet alapja.
Mindezekre tekintettel összefoglaltuk melyek a jogszabálymódosítás főbb változtatásai:
- A bérbeadni vagy értékesíteni kívánt ingatlanok esetében eddig is szükséges volt az energetikai minőség szerinti besorolás feltüntetése, amennyiben az rendelkezésre állt, azonban sokan csak a bérlővel/vevővel való megegyezést követően keresték fel az energetikus szakembert a tanúsítvány elkészítése érdekében. A jogszabálymódosítás okán azonban már kötelező lesz a bérbeadásra vagy értékesítésre kínáló reklámban, hirdetésben feltüntetni az energetikai minőség szerinti besorolást
- Jelenleg ingatlan bérbeadására vagy ellenérték fejében történő tulajdonjog átruházásra (jellemzően adásvételi szerződésnél) magában a szerződésben szükséges volt feltüntetni annak tényét, hogy kell-e energetikai tanúsítvány készíttetni, az elkészített energetikai tanúsítvány azonosító kódját, továbbá azt, hogy a bérlő/vevő azt a bérbeadótól/eladótól átvette. A jogszabálymódosítás folytán a fentiek rögzítése a szerződésben nem kötelező, azonban a bérbeadó/eladó a szerződés megkötésének napjáig köteles a bérlő/vevő részére az energetikai tanúsítvány bemutatására, majd legkésőbb a birtokbaadáskor annak átadására.
- A hatályos jogszabály szerint az elkészített tanúsítvány 10 évig hatályos, mely a módosítás hatályba lépését követően már csak 5 évre módosul
- Részben változatlan az a rendelkezés, hogy amennyiben a vonatkozó rendeletben meghatározott követelményérték vagy a kategóriába sorolási módszertan megváltozik (jellemzően az ingatlan korszerűsítése, felújítása folytán), úgy az újabb bérbeadás/értékesítést megelőzően új energetikai tanúsítvány készítése válik szükségessé, azonban a módosítás értelmében a régi tanúsítvány a változást követő 60. napig még felhasználható.
Fentiek alapján jól látható, hogy téves az az elgondolás, mely szerint az eddigi kötelező körökben már nem vagy csak szűkebb körben kell energetikai tanúsítványt készíttetni. Az ahhoz kapcsolódó adminisztráció részben leegyszerűsödik, azonban a bérbeadók/eladók már a bérbeadás/eladás elhatározásakor kénytelenek lesznek megrendelni a tanúsítvány elkészítését annak érdekében, hogy a hirdetést a jogszabályi előírásoknak megfelelően tudják elkészíteni, ez számos esetben megkönnyítheti a bérlők/vevők döntését és egyszerűsítheti a szerződéskötés előkészítését is.
A módosított jogszabályi rendelkezések 2023. november 1. napjától hatályosak, így az aznapi vagy azt követő ügyletekre alkalmazandóak.